Recap | Results

Licensed to MPSSAA Championship Meet   HY-TEK's Meet Manager 4/14/2011 02:35 PM
                      McDanielTwilightInvite1 - 4/13/2011                      
                                   4/13/2011                                   
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Smith, Allison               Johns Hopkins Un                  12.99   2 
  2 Byron, Sarah                 McDaniel               13.55      13.67   1 
  3 Corson, Katie                McDaniel               13.85      13.86   2 
  4 Bartos, Laura                Johns Hopkins Un                  13.89   1 
  5 Williams, Shemika            Washington Adven       13.80      13.96   1 
  6 Merkow, Alana                Johns Hopkins Un                  14.40   2 
  7 Byrd, Krista                 Washington Adven       13.99      14.55   2 
  8 Maloney, Kelsey              Johns Hopkins Un                  15.25   1 
  9 Rice, Vanessa                Washington Adven                  15.59   1 
 
Women 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Smith, Allison               Johns Hopkins Un                  26.58  
  2 Byron, Sarah                 McDaniel               28.55      27.78  
  3 Garnett, Jennifer            McDaniel               27.15      27.83  
  4 Corson, Katie                McDaniel               27.25      28.00  
  5 Ryland, Charnay              Montgomery Colle       28.50      28.43  
  6 Williams, Shemika            Washington Adven       28.49      30.06  
  7 Byrd, Krista                 Washington Adven       29.00      30.88  
 
Women 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Corson, Katie                McDaniel             1:01.21    1:00.91  
  2 Garnett, Jennifer            McDaniel             1:00.24    1:01.59  
  3 Ryland, Charnay              Montgomery Colle     1:08.00    1:06.08  
  4 Williams, Shemika            Washington Adven     1:05.00    1:12.48  
  5 Byrd, Krista                 Washington Adven     1:06.00    1:12.50  
 
Women 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Black, Missy                 Unattached                      5:22.90  
  2 Slater, Amber                McDaniel                        5:55.80  
  3 Murray, Lauren               McDaniel             5:55.00    6:10.03  
  4 McHale, Phoebe               McDaniel             5:55.00    6:14.75  
 
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Digregorio, Megan            Falls Road Runni               10:53.55  
  2 Krebs, Jill                  Unattached                     11:03.31  
  3 Peoples, Emily               McDaniel                       11:03.90  
  4 Wood, Roxanne                Unattached                     13:08.32  
  5 Fleischer, Forest            McDaniel                       14:36.80  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gruber, Kelly                McDaniel                       12:08.24  
  2 Shinn, Laura                 McDaniel                       13:42.16  
  3 Chand, Joy                   McDaniel                       13:52.18  
 
Women High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Meade, Devin                 Johns Hopkins Un                4-06.00  
  2 Vill, Tracey                 Johns Hopkins Un                4-04.00  
  2 Corson, Katie                McDaniel                        4-04.00  
  2 Kashka, Emily                Johns Hopkins Un                4-04.00  
  2 Ryland, Charnay              Montgomery Colle                4-04.00  
  6 Lavell, Emily                Johns Hopkins Un                4-02.00  
 
Women Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Decker, Tricia               Johns Hopkins Un                  2.54m  
  2 Ashcraft, Logan              Johns Hopkins Un                  2.34m  
  3 Kashka, Emily                Johns Hopkins Un                 J2.34m  
  4 Vill, Tracey                 Johns Hopkins Un                 J2.34m  
 
Women Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Corson, Katie                McDaniel                          4.80m  
  2 Ryland, Charnay              Montgomery Colle                  4.61m  
  3 Vill, Tracey                 Johns Hopkins Un                  4.48m  
  4 Bartos, Laura                Johns Hopkins Un                  4.32m  
  5 Maloney, Kelsey              Johns Hopkins Un                  4.29m  
  6 Lavell, Emily                Johns Hopkins Un                  4.07m  
  7 Ashcraft, Logan              Johns Hopkins Un                  3.92m  
 
Women Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dickman, Kelsey              McDaniel                         12.45m  
  2 Merkow, Alana                Johns Hopkins Un                 11.76m  
  3 Jones, Katie                 McDaniel                         10.51m  
  4 Rice, Vanessa                Washington Adven                  9.14m  
  5 Corson, Katie                McDaniel                          6.66m  
 
Women Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Merkow, Alana                Johns Hopkins Un                 32.71m  
  2 Agoris, Christine            Unattached                       29.67m  
  3 Dickman, Kelsey              McDaniel                         25.50m  
  4 Jones, Katie                 McDaniel                         25.20m  
  5 Rice, Vanessa                Washington Adven                 20.30m  
 
Women Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Agoris, Christine            Unattached                       22.70m  
  2 Dickman, Kelsey              McDaniel                         20.21m  
  3 Jones, Katie                 McDaniel                         17.35m  
 
Men 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Thoimpson, Reginald          Washington Adven       11.97      11.72   1 
  2 Quinn, Fonati                McDaniel                          11.89   2 
  3 Hill, Jerome                 McDaniel               11.21      11.93   1 
  3 Seraile, Dante               Montgomery Colle       11.80      11.93   1 
  5 Kamara, Mohammed             Washington Adven                  12.19   2 
  6 Adetosoye, Ade               Washington Adven       12.16      12.24   1 
  7 Reiser, Alex                 McDaniel               12.55      12.37   2 
  8 Affum, Enoch                 Washington Adven                  12.40   3 
  9 Kronmiller, Chuck            McDaniel               11.98      12.43   1 
 10 Rivers, Kyle                 Washington Adven       12.46      12.57   2 
 11 Butler, Gregory              Montgomery Colle       12.50      12.82   2 
 12 Morton, Jeremy               Washington Adven                  12.91   2 
 13 Goma, Nicolas                Washington Adven                  13.06   3 
 14 Wilkerson, Carl              Washington Adven                  13.07   2 
 
Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Eyler, Joris                 McDaniel               23.15      23.64   1 
  2 Thoimpson, Reginald          Washington Adven       24.10      24.11   1 
  3 Osman, Raouf                 Montgomery Colle       24.57      24.41   1 
  4 Osman, Rene                  Montgomery Colle       25.54      24.47   2 
  5 Crest, Trevor                McDaniel               23.55      24.79   1 
  6 Karamoko, Yvann              Montgomery Colle       25.00      25.04   2 
  7 Wilkerson, Carl              Washington Adven                  25.21   2 
  7 Adetosoye, Ade               Washington Adven                  25.21   2 
  9 Kamara, Mohammed             Washington Adven       24.10      25.25   1 
 10 Reiser, Alex                 McDaniel               24.25      25.89   1 
 11 Rivers, Kyle                 Washington Adven       26.00      25.94   2 
 12 Goma, Nicolas                Washington Adven                  27.39   2 
 
Men 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Eyler, Joris                 McDaniel               51.22      52.07   1 
  2 Osman, Raouf                 Montgomery Colle       53.97      52.94   1 
  3 Crest, Trevor                McDaniel               53.15      54.05   1 
  4 Karamoko, Yvann              Montgomery Colle       57.23      54.57   2 
  5 Christansen, Aron            Washington Adven       56.00      58.11   2 
  6 Goma, Nicolas                Washington Adven                1:01.27   2 
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Naper, CJ                    McDaniel             1:59.00    2:02.14  
  2 Zamostny, Jake               McDaniel             1:58.45    2:02.67  
  3 Foudos, Louis                Unattached           2:07.00    2:09.81  
  4 Shriver, Ron                 McDaniel                        2:14.96  
  5 Cortez, Jaun                 Montgomery Colle     2:15.00    2:23.94  
  6 Furman, Tyler                Montgomery Colle                2:36.25  
 
Men 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Naper, CJ                    McDaniel             4:08.60    4:21.13  
  2 Cortez, Jaun                 Montgomery Colle                4:58.57  
  3 Poulos, Ted                  Unattached                      5:00.22  
  4 Stein, Jason                 McDaniel             5:25.00    5:18.63  
  5 Furman, Tyler                Montgomery Colle                5:25.16  
 
Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Poulos, Ted                  Unattached                     10:43.08  
 
Men 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nichols, Jake                McDaniel               59.84      58.46  
  2 Gonzalez, Rick               McDaniel             1:01.24    1:02.01  
 
Men 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McDaniel College  'A'                                          44.36  
  2 Washington Adventist Universit  'A'                            46.51  
  3 Johns Hopkins University  'A'                                  46.68  
 
Men 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Washington Adventist Universit  'A'                          4:20.15  
  2 Washington Adventist Universit  'B'                          4:40.14  
 
Men Distance Medley
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Falls Road Running Club  'A'                                10:48.80  
  2 McDaniel College  'A'                                       11:48.39  
 
Men High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Quinn, Fonati                McDaniel                        5-08.00  
  2 Wilson, Harper               Johns Hopkins Un                5-06.00  
  3 Shives, Cody                 McDaniel                        5-04.00  
  4 Nichols, Jake                McDaniel                        5-02.00  
 
Men Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Keenahan, Kevin              Johns Hopkins Un                  3.81m  
  1 Swanson, Marco               Johns Hopkins Un                  3.81m  
  3 Scanameo, Kurt               Johns Hopkins Un                  3.66m  
 
Men Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thoimpson, Reginald          Washington Adven                  6.14m  
  2 Quinn, Fonati                McDaniel                          6.03m  
  3 Karamoko, Yvann              Montgomery Colle                  5.73m  
  4 Wilson, Harper               Johns Hopkins Un                  5.66m  
  5 Wilkerson, Carl              Washington Adven                  5.43m  
  6 Lee, Jonathan                Johns Hopkins Un                  5.33m  
  7 Morton, Jeremy               Washington Adven                  5.25m  
  8 Seraile, Dante               Montgomery Colle                  5.10m  
  9 Nichols, Jake                McDaniel                          5.09m  
 10 Butler, Gregory              Montgomery Colle                  4.92m  
 11 Shives, Cody                 McDaniel                          4.83m  
 -- Polk, Ken                    McDaniel                            DNF  
 
Men Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Agoris, Nick                 Unattached                       12.29m  
  2 Bell, Nate                   McDaniel                         11.88m  
  3 Hernandez, Carlos            McDaniel                         11.70m  
  4 Kronmiller, Chuck            McDaniel                         11.56m  
  5 Smith, Nick                  McDaniel                         10.51m  
  6 Jackson, Jay                 Washington Adven                 10.24m  
  7 Nichols, Jake                McDaniel                          9.64m  
  8 Wilkerson, Carl              Washington Adven                  8.74m  
  9 Schultz, Miles               Washington Adven                  8.42m  
 10 Jacobs, Chris                Washington Adven                  8.10m  
 11 Butler, Gregory              Montgomery Colle                  7.65m  
 12 Cortez, Jaun                 Montgomery Colle                  7.43m  
 
Men Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bell, Nate                   McDaniel                         35.53m  
  2 Hernandez, Carlos            McDaniel                         31.69m  
  3 Smith, Nick                  McDaniel                         30.30m  
  4 Kronmiller, Chuck            McDaniel                         28.57m  
  5 Nichols, Jake                McDaniel                         27.65m  
  6 Cortez, Jaun                 Montgomery Colle                 20.71m  
  7 Wilkerson, Carl              Washington Adven                 20.00m  
 -- Schultz, Miles               Washington Adven                     ND  
 -- Moise, Mark                  Washington Adven                     ND  
 -- Jacobs, Chris                Washington Adven                     ND  
 -- Maseko, Gift                 Washington Adven                     ND  
 
Men Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Klugh, Erik                  McDaniel                         45.60m  
  2 Kronmiller, Chuck            McDaniel                         45.26m  
  3 Bell, Nate                   McDaniel                         40.40m  
  4 Ways, James                  McDaniel                         38.74m  
  5 Shives, Cody                 McDaniel                         36.10m  
  6 Agoris, Nick                 Unattached                       34.90m  
  7 Hernandez, Carlos            McDaniel                         25.06m  
View: Mobile | Desktop