Recap | Results

Licensed to McDaniel College      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/12/2011 05:36 PM
                       McDaniel vs. Ursinus - 11/12/2011                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel College  'A'                             4:03.98    4:15.68    7  
     1) Vanscoy, Kerrie L 19            2) Walega, Rachel F 21            
     3) Lenz, Brittney L 19             4) Duesterhaus, Emma C 18         
                1:04.29   1:36.12 (1:36.12)     2:13.93 (37.81)   2:43.36 (1:07.24)
        3:19.87 (36.51)   3:45.91 (1:02.55)     4:15.61 (29.70)     4:15.68 (29.77)
  2 Ursinus College-MA  'B'                                NT    4:19.99  
     1) Bullock, Kimberly 19            2) Martin, Katy J 20              
     3) Pall, Kathryn 21                4) Bye, Naomi 18                  
                1:10.36   1:20.00 (1:20.00)     1:46.05 (26.05)   2:27.16 (1:07.16)
        2:58.62 (31.46)   3:35.67 (1:08.51)      3:44.81 (9.14)     4:19.99 (44.32)
  3 Ursinus College-MA  'A'                                NT   x4:20.46  
     1) Yentz, Danielle M 21            2) Russell, Eva M 19              
     3) Schroll, Rebecca 18             4) Lucock, Amanda 18              
                1:05.26   1:39.11 (1:39.11)     2:18.23 (39.12)   2:47.09 (1:07.98)
        3:22.11 (35.02)     3:33.62 (46.53)     3:49.92 (16.30)     4:20.46 (46.84)
 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT   X4:43.63  
     1) Swenson, Michelle M 19          2) Randelman, Margo 18            
     3) Yoo, Kelsey L 20                4) Kirker, Kaitlin 19             
                1:10.98   1:47.81 (1:47.81)     2:29.91 (42.10)   3:01.59 (1:13.78)
        3:42.17 (40.58)     3:53.32 (51.73)     4:11.00 (17.68)     4:43.63 (50.31)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    3:44.94    7  
     1) Robinson, Jacob 18              2) Yazbeck, David N 20            
     3) Smith, Christopher M 21         4) Wieczorek, John L 19           
                  26.87       56.79 (56.79)     1:26.13 (29.34)   2:00.75 (1:03.96)
        2:26.48 (25.73)     2:55.63 (54.88)     3:18.83 (23.20)     3:44.94 (49.31)
  2 McDaniel College  'A'                             3:43.68    3:48.99  
     1) Hartzel, Jon L 18               2) Eu, James T 22                 
     3) Leafblad, Jono M 20             4) Nuckles, Bryan R 20            
                  27.64       56.86 (56.86)     1:26.72 (29.86)   2:00.59 (1:03.73)
        2:26.84 (26.25)     2:58.68 (58.09)     3:09.29 (10.61)     3:48.99 (50.31)
  3 Ursinus College-MA  'B'                                NT   x3:51.99  
     1) Jumper, Benjamin 18             2) Messa, Charles A 18            
     3) Ryan, Matt 18                   4) Furlong, Ryan 19               
                  28.58       58.93 (58.93)     1:29.29 (30.36)   2:05.44 (1:06.51)
        2:15.66 (10.22)     2:33.27 (27.83)     3:07.21 (33.94)   3:51.99 (1:18.72)
 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT   X3:59.52  
     1) Wagner, David 20                2) Saxon, Phil 18                 
     3) Tallon, Kevin 21                4) Roberts, Nicholas J 20         
                  29.42   1:00.36 (1:00.36)     1:30.98 (30.62)   2:06.80 (1:06.44)
        2:33.47 (26.67)     3:06.41 (59.61)     3:31.61 (25.20)     3:59.52 (53.11)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lair Ferrari, Malena Z    19 Ursinus-MA                NT   10:59.28    5  
                  30.07     1:03.40 (33.33)     1:37.64 (34.24)     2:12.18 (34.54)
        2:46.54 (34.36)     3:19.91 (33.37)     3:53.70 (33.79)     4:27.37 (33.67)
        5:00.68 (33.31)     5:33.88 (33.20)     6:07.30 (33.42)     6:39.88 (32.58)
        7:13.89 (34.01)     7:46.33 (32.44)     8:19.08 (32.75)     8:51.77 (32.69)
        9:23.93 (32.16)     9:56.56 (32.63)    10:28.34 (31.78)    10:59.28 (30.94)
  2 Fry, Jess M               21 MCD                 10:55.77   11:14.58    3  
                  30.06     1:03.80 (33.74)     1:38.17 (34.37)     2:12.82 (34.65)
        2:46.96 (34.14)     3:21.12 (34.16)     3:55.35 (34.23)     4:29.55 (34.20)
        5:03.62 (34.07)     5:37.85 (34.23)     6:11.89 (34.04)     6:45.76 (33.87)
        7:19.96 (34.20)     7:53.85 (33.89)     8:28.02 (34.17)     9:02.06 (34.04)
        9:34.94 (32.88)    10:08.52 (33.58)    10:41.87 (33.35)    11:14.58 (32.71)
  3 Wertman, Kaylani M        20 Ursinus-MA                NT   11:50.73    1  
                  31.26     1:06.10 (34.84)     1:41.30 (35.20)     2:16.47 (35.17)
        2:51.93 (35.46)     3:27.61 (35.68)     4:03.88 (36.27)     4:39.51 (35.63)
        5:15.37 (35.86)     5:51.39 (36.02)     6:27.09 (35.70)     7:03.44 (36.35)
        7:39.08 (35.64)     8:14.78 (35.70)     8:50.99 (36.21)     9:27.35 (36.36)
       10:03.47 (36.12)    10:39.54 (36.07)    11:15.40 (35.86)    11:50.73 (35.33)
  4 Parcell, Monica K         19 MCD                 12:19.38   12:18.26  
                  32.56     1:08.81 (36.25)     1:45.59 (36.78)     2:22.67 (37.08)
        3:00.19 (37.52)     3:37.75 (37.56)     4:14.61 (36.86)     4:51.71 (37.10)
        5:28.57 (36.86)     6:05.55 (36.98)     6:42.79 (37.24)     7:20.91 (38.12)
        7:58.67 (37.76)     8:35.89 (37.22)     9:13.54 (37.65)     9:50.89 (37.35)
       10:28.06 (37.17)    11:05.65 (37.59)    11:42.58 (36.93)    12:18.26 (35.68)
 -- Boyadjian, Talin          19 Ursinus-MA                NT  X14:03.44  
                  34.79     1:13.61 (38.82)     1:54.52 (40.91)     2:36.21 (41.69)
        3:18.52 (42.31)     4:01.62 (43.10)     4:45.06 (43.44)     5:27.65 (42.59)
        6:11.63 (43.98)     6:54.03 (42.40)     7:35.44 (41.41)     8:19.50 (44.06)
        9:03.84 (44.34)     9:46.11 (42.27)    10:30.46 (44.35)    11:13.34 (42.88)
       11:58.95 (45.61)    12:40.75 (41.80)    13:23.61 (42.86)    14:03.44 (39.83)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gershun, Joe              19 Ursinus-MA                NT   10:33.15    5  
                  27.58       57.83 (30.25)     1:29.29 (31.46)     2:01.43 (32.14)
        2:33.66 (32.23)     3:05.89 (32.23)     3:37.90 (32.01)     4:10.01 (32.11)
        4:41.83 (31.82)     5:13.98 (32.15)     5:45.88 (31.90)     6:18.05 (32.17)
        6:50.46 (32.41)     7:22.94 (32.48)     7:55.30 (32.36)     8:27.49 (32.19)
        8:59.63 (32.14)     9:31.44 (31.81)    10:02.87 (31.43)    10:33.15 (30.28)
  2 Smith, Christopher M      21 Ursinus-MA                NT   10:47.24    3  
                  28.10       59.67 (31.57)     1:31.53 (31.86)     2:03.82 (32.29)
        2:36.45 (32.63)     3:09.16 (32.71)     3:41.82 (32.66)     4:14.56 (32.74)
        4:47.73 (33.17)     5:20.48 (32.75)     5:53.12 (32.64)     6:25.68 (32.56)
        6:58.28 (32.60)     7:31.14 (32.86)     8:04.34 (33.20)     8:37.64 (33.30)
        9:10.30 (32.66)     9:42.94 (32.64)    10:15.85 (32.91)    10:47.24 (31.39)
  3 Rogers, Patrick C         19 MCD                 10:41.21   10:55.10    1  
                  28.09       59.71 (31.62)     1:31.80 (32.09)     2:04.09 (32.29)
        2:36.41 (32.32)     3:09.25 (32.84)     3:42.05 (32.80)     4:14.89 (32.84)
        4:47.76 (32.87)     5:20.85 (33.09)     5:53.56 (32.71)     6:26.52 (32.96)
        6:59.75 (33.23)     7:32.95 (33.20)     8:06.54 (33.59)     8:40.24 (33.70)
        9:14.36 (34.12)     9:48.51 (34.15)    10:22.62 (34.11)    10:55.10 (32.48)
 -- Lawrence, Jonathan        19 Ursinus-MA                NT  X11:37.31  
                  31.23     1:05.95 (34.72)     1:42.18 (36.23)     2:18.85 (36.67)
        2:55.79 (36.94)     3:32.93 (37.14)     4:10.33 (37.40)     4:47.99 (37.66)
        5:25.90 (37.91)     6:03.38 (37.48)     6:41.17 (37.79)     7:18.98 (37.81)
        7:56.88 (37.90)     8:34.55 (37.67)     9:11.67 (37.12)     9:48.80 (37.13)
       10:25.69 (36.89)    11:02.20 (36.51)    11:37.31 (35.11)        11:37.31 ( )
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozior, Chelsea           18 Ursinus-MA                NT    2:03.88    5  
                  28.62       59.91 (31.29)     1:32.49 (32.58)     2:03.88 (31.39)
  2 Schickler, Abbie R        19 MCD                       NT    2:05.05    3  
                  29.76     1:02.29 (32.53)     1:34.21 (31.92)     2:05.05 (30.84)
  3 Serfass, Molly K          19 Ursinus-MA                NT    2:06.42    1  
                  29.21     1:01.18 (31.97)     1:33.72 (32.54)     2:06.42 (32.70)
  4 Ramey, Mariel M           19 MCD                  2:02.26    2:10.81  
                  29.55     1:02.27 (32.72)     1:36.22 (33.95)     2:10.81 (34.59)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paine, Scott W            20 Ursinus-MA                NT    1:50.37    5  
                  24.39       52.66 (28.27)     1:22.12 (29.46)     1:50.37 (28.25)
  2 Pandelidis, Alexander     19 Ursinus-MA                NT    1:51.15    3  
                  25.54       54.40 (28.86)     1:22.71 (28.31)     1:51.15 (28.44)
  3 Eu, James T               22 MCD                  1:50.44    1:55.42    1  
                  26.66       55.72 (29.06)     1:25.19 (29.47)     1:55.42 (30.23)
  4 Hartzel, Jon L            18 MCD                  1:55.20    1:57.13  
                  26.78       56.40 (29.62)     1:26.95 (30.55)     1:57.13 (30.18)
 -- Wagner, David             20 Ursinus-MA                NT   X1:56.50  
                  27.38       57.19 (29.81)     1:26.74 (29.55)     1:56.50 (29.76)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duesterhaus, Emma C       18 MCD                    24.73      25.54    5  
  2 Ludwig, Anne              18 Ursinus-MA                NT      25.94    3  
  3 Foster-Bey, Lianna D      20 Ursinus-MA                NT      25.96    1  
  4 Walega, Rachel F          21 MCD                    25.41      26.71  
 -- Martin, Katy J            20 Ursinus-MA                NT     X27.19  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nuckles, Bryan R          20 MCD                    21.45      21.92    5  
  2 Wieczorek, John L         19 Ursinus-MA                NT      22.27    3  
  3 Yazbeck, David N          20 Ursinus-MA                NT      22.93    1  
  4 Mills, Jesse T            19 MCD                    22.93      23.85  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Jess M               21 MCD                  4:50.88    4:51.10    5  
                  31.90     1:08.94 (37.04)     1:47.95 (39.01)     2:25.75 (37.80)
        3:06.16 (40.41)     3:46.97 (40.81)     4:19.14 (32.17)     4:51.10 (31.96)
  2 Jacobs, Lexie N           18 MCD                  4:58.29    4:59.71    3  
                  30.36     1:06.34 (35.98)     1:44.68 (38.34)     2:22.66 (37.98)
        3:06.39 (43.73)     3:50.27 (43.88)     4:26.07 (35.80)     4:59.71 (33.64)
  3 Russell, Eva M            19 Ursinus-MA                NT    4:59.79    1  
                  31.87     1:09.42 (37.55)     1:49.56 (40.14)     2:28.73 (39.17)
        3:09.71 (40.98)     3:51.53 (41.82)     4:26.71 (35.18)     4:59.79 (33.08)
  4 Bullock, Kimberly         19 Ursinus-MA                NT    5:28.90  
                  34.72     1:18.34 (43.62)     1:58.35 (40.01)     2:37.44 (39.09)
        3:26.79 (49.35)     4:16.83 (50.04)     4:52.99 (36.16)     5:28.90 (35.91)
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyt, Stevie D            18 MCD                  4:33.76    4:30.68    5  
                  27.72     1:00.41 (32.69)     1:36.01 (35.60)     2:10.69 (34.68)
        2:50.06 (39.37)     3:31.00 (40.94)     4:02.53 (31.53)     4:30.68 (28.15)
  2 Robinson, Jacob           18 Ursinus-MA                NT    4:30.71    3  
                  27.48     1:01.73 (34.25)     1:36.05 (34.32)     2:11.56 (35.51)
        2:50.35 (38.79)     3:31.09 (40.74)     4:01.73 (30.64)     4:30.71 (28.98)
  3 Harder, Jason L           22 MCD                  4:47.23    4:49.57    1  
                  29.00     1:02.17 (33.17)     1:39.30 (37.13)     2:16.20 (36.90)
        2:57.42 (41.22)     3:39.68 (42.26)     4:15.79 (36.11)     4:49.57 (33.78)
  4 McGonigle, Adam           20 Ursinus-MA                NT    5:14.15  
                  29.36     1:05.52 (36.16)     1:45.60 (40.08)     2:26.74 (41.14)
        3:12.45 (45.71)     4:00.06 (47.61)     4:37.17 (37.11)     5:14.15 (36.98)
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yentz, Danielle M         21 Ursinus-MA                NT    1:03.74    5  
                  29.70     1:03.74 (34.04)                                        
  2 Schroll, Rebecca          18 Ursinus-MA                NT    1:03.75    3  
                  29.81     1:03.75 (33.94)                                        
  3 Lenz, Brittney L          19 MCD                  1:04.08    1:04.32    1  
                  30.13     1:04.32 (34.19)                                        
  4 Jacobs, Lexie N           18 MCD                  1:04.94    1:05.93  
                  30.20     1:05.93 (35.73)                                        
 -- Swenson, Michelle M       19 Ursinus-MA                NT   X1:13.84  
                  33.40     1:13.84 (40.44)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Christopher M      21 Ursinus-MA                NT      55.92    5  
                  26.25       55.92 (29.67)                                        
  2 Pandelidis, Alexander     19 Ursinus-MA                NT      56.76    3  
                  26.53       56.76 (30.23)                                        
  3 Leafblad, Jono M          20 MCD                    56.58      57.64    1  
                  26.81       57.64 (30.83)                                        
  4 Mills, Jesse T            19 MCD                    55.33      58.09  
                  27.07       58.09 (31.02)                                        
 -- Steiner, Thomas           19 Ursinus-MA                NT   X1:03.29  
                  29.15     1:03.29 (34.14)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ludwig, Anne              18 Ursinus-MA                NT      55.88    5  
                  26.81       55.88 (29.07)                                        
  2 Duesterhaus, Emma C       18 MCD                    54.33      56.20    3  
                  27.19       56.20 (29.01)                                        
  3 Foster-Bey, Lianna D      20 Ursinus-MA                NT      58.39    1  
                  27.88       58.39 (30.51)                                        
  4 McCole, Casey E           18 MCD                  1:00.18      59.19  
                  27.91       59.19 (31.28)                                        
 -- Lucock, Amanda            18 Ursinus-MA                NT     X57.77  
                  27.81       57.77 (29.96)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nuckles, Bryan R          20 MCD                    47.91      49.59    5  
                  23.62       49.59 (25.97)                                        
  2 Wieczorek, John L         19 Ursinus-MA                NT      51.32    3  
                  24.29       51.32 (27.03)                                        
  3 Furlong, Ryan             19 Ursinus-MA                NT      52.08    1  
                  24.96       52.08 (27.12)                                        
  4 Odierno, Joe A            19 MCD                    55.74      57.35  
                  26.84       57.35 (30.51)                                        
 -- Roberts, Nicholas J       20 Ursinus-MA                NT     X53.74  
                  25.63       53.74 (28.11)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lair Ferrari, Malena Z    19 Ursinus-MA                NT    1:00.11    5  
                  29.27     1:00.11 (30.84)                                        
  2 Vanscoy, Kerrie L         19 MCD                  1:01.83    1:03.64    3  
                  30.41     1:03.64 (33.23)                                        
  3 Pleskunas, Anna R         19 MCD                  1:07.47    1:07.80    1  
                  32.47     1:07.80 (35.33)                                        
  4 Yentz, Danielle M         21 Ursinus-MA                NT    1:08.01  
                  32.61     1:08.01 (35.40)                                        
 -- Boyadjian, Talin          19 Ursinus-MA                NT   X1:22.25  
                  39.49     1:22.25 (42.76)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartzel, Jon L            18 MCD                    56.46      56.85    5  
                  27.54       56.85 (29.31)                                        
  2 Hoyt, Stevie D            18 MCD                    56.42      56.89    3  
                  27.89       56.89 (29.00)                                        
  3 Robinson, Jacob           18 Ursinus-MA                NT      57.13    1  
                  27.74       57.13 (29.39)                                        
  4 Jumper, Benjamin          18 Ursinus-MA                NT      58.92  
                  28.45       58.92 (30.47)                                        
 -- Lawrence, Jonathan        19 Ursinus-MA                NT   X1:02.97  
                  30.59     1:02.97 (32.38)                                        
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Jess M               21 MCD                  5:21.71    5:25.28    5  
                  29.08     1:01.02 (31.94)     1:33.84 (32.82)     2:06.97 (33.13)
        2:40.31 (33.34)     3:13.83 (33.52)     3:46.57 (32.74)     4:19.66 (33.09)
        4:52.50 (32.84)     5:25.28 (32.78)                                        
  2 Kozior, Chelsea           18 Ursinus-MA                NT    5:29.08    3  
                  29.59     1:01.39 (31.80)     1:34.40 (33.01)     2:07.63 (33.23)
        2:40.95 (33.32)     3:14.53 (33.58)     3:48.43 (33.90)     4:22.11 (33.68)
        4:55.98 (33.87)     5:29.08 (33.10)                                        
  3 Serfass, Molly K          19 Ursinus-MA                NT    5:41.83    1  
                  31.10     1:05.14 (34.04)     1:39.49 (34.35)     2:13.85 (34.36)
        2:48.27 (34.42)     3:22.72 (34.45)     3:57.62 (34.90)     4:32.67 (35.05)
        5:07.49 (34.82)     5:41.83 (34.34)                                        
  4 Parcell, Monica K         19 MCD                  5:46.52    5:53.71  
                  31.65     1:06.32 (34.67)     1:41.71 (35.39)     2:17.37 (35.66)
        2:53.07 (35.70)     3:29.50 (36.43)     4:05.88 (36.38)     4:42.22 (36.34)
        5:18.60 (36.38)     5:53.71 (35.11)                                        
 -- Randelman, Margo          18 Ursinus-MA                NT   X5:46.31  
                  32.03     1:06.67 (34.64)     1:41.51 (34.84)     2:16.74 (35.23)
        2:51.84 (35.10)     3:27.07 (35.23)     4:02.21 (35.14)     4:37.72 (35.51)
        5:12.68 (34.96)     5:46.31 (33.63)                                        
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paine, Scott W            20 Ursinus-MA                NT    5:00.51    5  
                  25.54       54.25 (28.71)     1:24.36 (30.11)     1:55.12 (30.76)
        2:26.40 (31.28)     2:57.49 (31.09)     3:28.32 (30.83)     3:59.62 (31.30)
        4:30.55 (30.93)     5:00.51 (29.96)                                        
  2 Gershun, Joe              19 Ursinus-MA                NT    5:09.16    3  
                  26.73       55.79 (29.06)     1:26.53 (30.74)     1:58.14 (31.61)
        2:30.45 (32.31)     3:02.47 (32.02)     3:34.43 (31.96)     4:06.50 (32.07)
        4:38.20 (31.70)     5:09.16 (30.96)                                        
  3 Rogers, Patrick C         19 MCD                  4:51.67    5:15.46    1  
                  26.17       55.20 (29.03)     1:25.67 (30.47)     1:57.93 (32.26)
        2:30.72 (32.79)     3:03.60 (32.88)     3:36.55 (32.95)     4:09.74 (33.19)
        4:43.10 (33.36)     5:15.46 (32.36)                                        
 -- Frey, Jacob B             20 Ursinus-MA                NT   X5:40.53  
                  29.24     1:02.54 (33.30)     1:35.99 (33.45)     2:10.46 (34.47)
        2:44.81 (34.35)     3:19.61 (34.80)     3:55.12 (35.51)     4:30.82 (35.70)
        5:06.52 (35.70)     5:40.53 (34.01)                                        
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walega, Rachel F          21 MCD                  1:06.50    1:10.62    5  
                  32.92     1:10.62 (37.70)                                        
  2 Russell, Eva M            19 Ursinus-MA                NT    1:12.07    3  
                  33.89     1:12.07 (38.18)                                        
  3 Martin, Katy J            20 Ursinus-MA                NT    1:15.60    1  
                  35.74     1:15.60 (39.86)                                        
  4 Pozmanter, Caitlin E      21 MCD                  1:18.65    1:23.51  
                  39.14     1:23.51 (44.37)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eu, James T               22 MCD                  1:03.83    1:05.25    5  
                  30.87     1:05.25 (34.38)                                        
  2 Yazbeck, David N          20 Ursinus-MA                NT    1:05.51    3  
                  30.76     1:05.51 (34.75)                                        
  3 Leafblad, Jono M          20 MCD                  1:05.25    1:06.65    1  
                  31.18     1:06.65 (35.47)                                        
  4 Messa, Charles A          18 Ursinus-MA                NT    1:07.36  
                  31.23     1:07.36 (36.13)                                        
 -- Saxon, Phil               18 Ursinus-MA                NT   X1:06.32  
                  30.65     1:06.32 (35.67)                                        
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    3:46.59    7  
     1) Lair Ferrari, Malena Z 19       2) Foster-Bey, Lianna D 20        
     3) Ludwig, Anne 18                 4) Kozior, Chelsea 18             
                  26.58       55.27 (55.27)     1:22.83 (27.56)     1:53.31 (58.04)
        2:20.37 (27.06)     2:49.33 (56.02)     3:16.95 (27.62)     3:46.59 (57.26)
  2 McDaniel College  'A'                             3:41.09    3:54.09  
     1) Ramey, Mariel M 19              2) McCole, Casey E 18             
     3) Jacobs, Lexie N 18              4) Schickler, Abbie R 19          
                  27.96       59.22 (59.22)     1:27.56 (28.34)     1:58.81 (59.59)
        2:26.10 (27.29)     2:56.28 (57.47)     3:23.37 (27.09)     3:54.09 (57.81)
  3 Ursinus College-MA  'B'                                NT   x4:00.32  
     1) Schroll, Rebecca 18             2) Lucock, Amanda 18              
     3) Bullock, Kimberly 19            4) Bye, Naomi 18                  
                  28.39   1:00.03 (1:00.03)     1:27.41 (27.38)     1:57.95 (57.92)
        2:26.44 (28.49)   2:58.92 (1:00.97)     3:27.39 (28.47)   4:00.32 (1:01.40)
  4 McDaniel College  'B'                                  NT   x4:21.63  
     1) Protzman, Meg M 18              2) Pleskunas, Anna R 19           
     3) Pozmanter, Caitlin E 21         4) Parcell, Monica K 19           
                  29.03   1:02.00 (1:02.00)     1:33.34 (31.34)   2:08.31 (1:06.31)
        2:41.08 (32.77)   3:18.39 (1:10.08)     3:48.52 (30.13)   4:21.63 (1:03.24)
 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT   X4:25.66  
     1) Yoo, Kelsey L 20                2) Kirker, Kaitlin 19             
     3) Wertman, Kaylani M 20           4) Pall, Kathryn 21               
                  29.36   1:03.90 (1:03.90)     1:16.14 (12.24)     1:32.82 (28.92)
        2:05.99 (33.17)   2:36.60 (1:03.78)     3:11.61 (35.01)   4:25.66 (1:49.06)
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    3:21.69    7  
     1) Paine, Scott W 20               2) Gershun, Joe 19                
     3) Jumper, Benjamin 18             4) Pandelidis, Alexander 19       
                  23.91       50.10 (50.10)     1:14.84 (24.74)     1:41.67 (51.57)
        2:05.46 (23.79)     2:31.86 (50.19)     2:55.21 (23.35)     3:21.69 (49.83)
  2 McDaniel College  'A'                             3:16.02    3:31.10  
     1) Rogers, Patrick C 19            2) Hoyt, Stevie D 18              
     3) Harder, Jason L 22              4) Mills, Jesse T 19              
                  24.71       51.38 (51.38)     1:16.20 (24.82)     1:42.73 (51.35)
        2:08.86 (26.13)     2:38.07 (55.34)     3:04.02 (25.95)     3:31.10 (53.03)
  3 Ursinus College-MA  'B'                                NT   x3:31.16  
     1) Tallon, Kevin 21                2) Furlong, Ryan 19               
     3) Wagner, David 20                4) Roberts, Nicholas J 20         
                  25.11       52.50 (52.50)     1:17.38 (24.88)     1:45.35 (52.85)
        2:10.86 (25.51)     2:38.57 (53.22)     3:03.65 (25.08)     3:31.16 (52.59)
  4 McDaniel College  'B'                                  NT   x3:50.99  
     1) Brennan, Erik J 21              2) Odierno, Joe A 19              
     3) Robinson, Ian M 18              4) Widmann, Andrew M 18           
                  28.72   1:01.55 (1:01.55)     1:30.19 (28.64)   2:02.46 (1:00.91)
        2:31.04 (28.58)   3:02.67 (1:00.21)      3:12.47 (9.80)     3:50.99 (48.32)
 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT   X3:35.45  
     1) Steiner, Thomas 19              2) Ryan, Matt 18                  
     3) McGonigle, Adam 20              4) Frey, Jacob B 20               
                  27.94       58.48 (58.48)     1:25.33 (26.85)     1:55.76 (57.28)
        2:06.68 (10.92)     2:21.60 (25.84)     2:51.58 (29.98)   3:35.45 (1:13.85)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Ursinus College                      51   2. McDaniel College                     44
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Ursinus College                      61   2. McDaniel College                     34

View: Mobile | Desktop